261 - 280 av 337
1...131415...17 Gå till

Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 november 2009

Klubbad för

RUHLA, fickur, 51 mm, vitmetall, stiftankargång, ca 1940.

175 kr

Utrop: 75 kr

FORBRIGIER, fickur, 49 mm, vitmetall, stiftankargång, ca 1920.

200 kr

Utrop: 75 kr

INGERSOLL, Yankee, fickur, 50 mm, vitmetall, stiftankargång, skadad boett, ca 1920.

275 kr

Utrop: 75 kr

A, U.S.A., fickur, 52 mm, vitmetall, stiftankargång, skadad urtavla, ca 1920.

175 kr

Utrop: 75 kr

FICKUR, 51 mm, gulmetall, stiftankargång, skadad urtavla, ca 1920.

150 kr

Utrop: 75 kr

JEROME, New Haven, fickur, 51,5 mm, gulmetall, stiftankargång, motiv, ca 1920, kedja i gulmetall.

225 kr

Utrop: 75 kr

FICKUR, 51 mm, vitmetall, stiftankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1920.

125 kr

Utrop: 75 kr

ANGLO AMERICAN Watch Co, fickur, 41 mm, gulmetall, stiftankargång, ca 1920.

250 kr

Utrop: 75 kr

ADDISON, mormorsur, 37 mm, vitmetall, duplexgång, skadad urtavla, monogram ca 1920.

75 kr

Utrop: 75 kr

WATERBURY, mormorsur, 37 mm, vitmetall, duplexgång, ca 1920.

75 kr

Utrop: 75 kr

COVOUR, mormorsur, 32 mm, gunmetal, duplexgång, ca 1920.

250 kr

Utrop: 75 kr

ADDISON, mormorsur, 37 mm, gulmetall, duplexgång, gulmetall, ca 1920.

200 kr

Utrop: 75 kr

COLUMBIA WATCH CO, mormorsur, 34 mm, duplexgång, gravyr, ca 1900.

100 kr

Utrop: 75 kr

Klocktillbehör Fickur

2 FICKURSVERK, troligen engelska, med duplexgång, skadade urtavlor, ca 1850.

Utrop: 550 kr

Klocktillbehör Fickur

3 URVERK, Franska med spindelgång, går ej, 1800-tal, Lépine a Paris No. 6907, skadad urtavla med rosenstenar, Lépine Paris No. 8767, skadad urtavla, Godefroy Bordeaux.

2 700 kr

Utrop: 500 kr

Klocktillbehör Fickur

3 URVERK, Engelska med spindelgång, skadade urtavlor, går ej, 1800-tal. Golosmith Liverpool No 1054, Clowes London No 910, Cha.s Howse London No 5687.

600 kr

Utrop: 650 kr

Klocktillbehör Fickur

3 FICKURSVERK, Engelska med spindelgång / duplexgång, går ej, 1800-tal. Barlow London No 81635, Connor London No 250, Cha Dillon London No 5245.

Utrop: 650 kr

SEBILLO, fickur, 48 mm, Boett nr. 26066, silver, spindelgång, urverk signerad Sebillo, A La Poche Bernard, skadad urtavla, defekt, ca 1800.

1 400 kr

Utrop: 1 200 kr

Klockor Junghans

JUNGHANS, stoppur, 55 mm, Cal 628, vitmetall, mekaniskt, 60 min / 60 sek / 1/10 sek, ca 1965.

375 kr

Utrop: 350 kr

Klockor Girard-Perregaux

GIRARD-PERREGAUX, Cal 06 BH 595, Boett nr. 5426, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, lite sekund, skadad urtavla, defekt, ca 1955.

250 kr

Utrop: 150 kr