Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 november 2009
JEROME, New Haven, fickur, 51,5 mm, gulmetall, stiftankargång, motiv, ca 1920, kedja i gulmetall.
Klocktillbehör Fickur
3 URVERK, Franska med spindelgång, går ej, 1800-tal, Lépine a Paris No. 6907, skadad urtavla med rosenstenar, Lépine Paris No. 8767, skadad urtavla, Godefroy Bordeaux.
Klocktillbehör Fickur
3 URVERK, Engelska med spindelgång, skadade urtavlor, går ej, 1800-tal. Golosmith Liverpool No 1054, Clowes London No 910, Cha.s Howse London No 5687.
Klocktillbehör Fickur
3 FICKURSVERK, Engelska med spindelgång / duplexgång, går ej, 1800-tal. Barlow London No 81635, Connor London No 250, Cha Dillon London No 5245.
SEBILLO, fickur, 48 mm, Boett nr. 26066, silver, spindelgång, urverk signerad Sebillo, A La Poche Bernard, skadad urtavla, defekt, ca 1800.
Klockor Junghans
JUNGHANS, stoppur, 55 mm, Cal 628, vitmetall, mekaniskt, 60 min / 60 sek / 1/10 sek, ca 1965.