Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 november 2009
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Suveraen, herrur, 33 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad uratavla, ca 1955, metallänk ej original.
ALVICA, herrur, 33,5 mm, Cal ETA 2451, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, perlonband, ca 1965.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 37.93, Serie nr. 6267525, Boett nr. 38409 31 Z, silver, ankargång, ca 1942, fickurskedja i silver.
STEGRÄKNARE, 46 mm, vitmetall, indikator för 100 / 1 000 / 10 000 / 10 000 steg, glasbaksida, ca 1910.
HEUER, stoppur, 50,5 mm, Cal Ed Heuer & Co, Serie nr. 255548, Boett nr. 256406, vitmetall, manuell, 30 sek / 15 min skala, gravyr, ca 1960.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 161, Serie nr. 14779802, Ref nr. 141 33, vitmetall, ankargång, bucklor, ca 1955, fickursfodral i vitmetall, fickurskedja i vitmetall.
MORMORSUR, 33 mm, 14K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, dekor, ca 1880, kedja i vitmetall, nyckel.
FICKURSBOETT, 68 mm, i silver, ca 1800, monogram, skadad urtavla signerad "Wallerius".
JAKTUR, 36 mm, Boett nr. 430, 14K guld, cylindergång, innerlock i 14K guld, skadad urtavla, skadad boett, glas saknas, bucklor, ca 1895.
FICKURSBOETT, 66 mm, silver, skadad urtavla signerad "Daniel Åberg" , monogram, ca 1800.
FICKUR, 66 mm, "John Ward London", spindelgång, delar saknas, skadad urtavla, visare saknas, boett i trä / metall, skadad boett, trasigt glas, ca1790
BORDIER A GENEVE, mormorsur, 38 mm, silver spindelgång, defekt, delar saknas, ca 1785.
HERRUR, 30 mm, Boett nr. 1873391, silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, ca 1917, länk i silver ej original.
CURVOISIER FRERES, Switzerland, fickur, 50 mm, urverk signerat Z Pantillion Chaux de Fonds, vitmetall, kvartsrepeter, defekt, delar saknas, skadad urtavla, visare saknas, ca 1895.