Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2009
COLLIER, ametistkulor, 18K guldlås med ametist, kulorna doserade ca 5,0 - 12,5 mm, längd 49 cm, Hellström & Åhrling 1963, vikt 45,7 g.
COLLIER, krysopraser, doserad, 18K guldlås , Hellström & Åhrling 1972, längd 49 cm, vikt 58,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, engelska stämplar, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,16 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g, (tunna klor).
BROSCH, förgyllt sterling silver, markasiter och 4,6 mm odlad pärla, stämplad TF och "Original Fahrner", Theodor Fahrner, Tyskland, ca 50-tal, vikt 12,9 g.
PÄRLCOLLIER/LÅS/ORMLÄNKSKEDJA, odlade pärlor 9,0 - 9,1 mm, längd 50 cm, lås 18K vitguld med briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS-VS, och ormkedja 18K vitguld, längd 41 cm, vikt 8,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VVS2, stl 17,75 mm, vikt 4 g.
RING, 18K guld, 5 mediumslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI-P1, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,24 ct, ca TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g (tunna klor).
ÖRHÄNGEN, silver, 2 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI, skruvmekanism, slitna, synliga lödningar, vikt 8,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 4 onyxplattor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/SI, (lödning släppt på hänget), vikt 29,5 g.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g, svensktillv, tunna klor.