Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2009
RING, 18K guld, 13 briljanter 0,25 ctv enl. gravyr, ca TCR/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, hexagonala, signerade Wiwen Nilsson, stämplade 1964.
RING, 18K vitguld, 99 briljanter ca 4,00ctv, ca TW/ VVS-VS, stl 18,25 mm, viikt 39,6 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, pansarlänk, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,50ctv, ca TW/VS- SI, längd 60 cm., vikt 8,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 25 odlade pärlor ca 7 mm, 48 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 19 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 14-15 mm, stift/clips, vikt 9,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3 delare och lås i 18K vitguld, diamanter ca 0,40ctv, längd 50 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,10 ctv, ca TW(G)/VVS, stift, vikt 2 g.