Avslutad | Klassiska – Lördag 28 november 2009
ARMRING, 18K guld, 1 odlad pärla, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 10,1 g.
BROSCH, 18K guld, 2 cabochonslipade ametister, orientaliska pärlor, signerad 1957, vikt 4,4 g.
SMYCKEDEL, 18K guld,1 pärla, i form av ett fantasidjur, längd ca 4 cm, vikt 4,6 g, antik.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 4,5 g, gravyr.
RING, 14K rodierat guld, navettslipad rubin, åttkantslipade diamanter, några skadade, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, förgyllt silver cz, odlade pärlor, ca 5,5 mm, tvåradigt, längd 45,5 cm.
RING, 18K vitguld, smaragd, 6 diamanter ca 0,19 ctv, nagg på en diamant, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 14K rodierat guld, 6 smaragder, 6 briljanter ca 0,22 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, skadade stenar.
RING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,85 ct, ca W-TCr(H-I)/P1, 46 små briljanter, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
BROSCH, 18K vitguld, 8 smaragder ca 1,60 ctv, 24 briljanter ca 0.24 ctv, ca TCr/VS, vikt 8,5 g.