Avslutad | Klassiska – Lördag 28 november 2009
CARMOSÉRING, 18K guld, grön turmalin, 14 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 4,05 ctv, ca TCr(I)/ VS1 och SI2, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,18 ct, ca TW/VS, Stjärnringen, stl 16 mm, vikt 2 g.
RING, 14K guld, 2 safirer, 12 briljanter ca 0,44 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, 2 ringar ihoplödda, vikt 7,4 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 1,00 ct, ca W/P1, 18 briljanter och 38 baguetter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 22 markiser ca 1,45 ctv, 2 briljanter ca 0,18 ctv, 2 prinsesser ca 0,21 ctv, 2 droppslipade diamanter 0,70 ctv, ca W/VS-SI, stift, ett snett, vikt 4,7 g.
HÄNGE, 18K rodierat guld, droppslipad diamant ca 0,54 ct, prinsess ca 0,19 ct, 11 markiser ca 1,25 ctv, 1 briljant ca 0,07 ct, ca W/VS-SI, vikt 2,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 48 briljanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/P1, längd 16,5 cm, vikt 5,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 19 briljanter ca 0,49 ctv och 98 baguetter ca 0,40 ctv, ca W/P, flera baguetter skadade, vikt 3,5 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 2 briljanter ca 0,16 ctv, 2 rubiner, stift, vikt 2,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld/guld, briljant ca 0,12 ct, rubin, längd 35,5 cm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, förgyllt silver, cz, odlade sötvattenpärlor, ca 5-5,5 mm, längd 44 cm, 4 rader, vikt 73,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18Kvitguld, 2 smaragdslipade peridoter (ena har nagg runt rondisten), stift, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,16 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, 14K guld med 24 briljanter 0,75 ctv, ca G-H(TW-W)/SI-P, 3,5 g, 17 1/4+, USGL certifikat
MEDALJONG/KEDJA, 18K guld, svart emalj, emaljskador, Stockholm 1871, kedjans längd 56 cm, vikt 12,6 g.