Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 oktober 2009
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 1581886, Boett nr. 2600206 8264, silver, ankargång, bucklor, defekt, ca 1905.
6 FICKUR, silver / doublé. Omega, Helvetia, Astro, Björn Sjöbeck Örebro, mm, 2 defekta, 1 etui.
Klockor Revue Thommen
REVUE, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 3006398, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, fickurskedja i vitmetall, ca 1940.
Klockor Citizen
CITIZEN, herrur, 35,5 mm, Ref nr. E52903, Serie nr. 9010692, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Bordsur
BORDSUR, 380 x 240 mm, gulmetall, mekaniskt, pendylverk, slagverk, skadad urtavla, defekt, pendel saknas, glas saknas, skadat fodral, ca 1850, skickas ej.
Klocktillbehör Rolex
GLASRING, till Rolex Oyster Perpetual Day-Date, 18K gult guld, passar 5 siffrig referens.
Klockor Ebel
EBEL, damur, 15,5 x 15 mm, Cal 61, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Väggur
VÄGGUR, Union Stjärnsund Hedemora, Cal 120-5 P.153, Serie nr. 4352, pendyl, 530 x 250 mm, trä, hel / halvtimmesslag, skador, går ej, ca 1960, nyckel, skickas ej.
ZENITH, XL-Tronic, herrur, Cal 50.0 (ESA 9162), Ref nr 20-0061-500 doublé, mineralglas, datum, defekt, ca 1970.
SEIKO, Calendar, Ref nr. 7625-1991, Serie nr. ODOO28, herrur, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
CERTINA, Blue Ribbon, Cal 25-65, Ref nr. 5601.102, Boett nr. 4120413, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
TISSOT, Seastar, Sonorous, Serie nr. 9873597, Boett nr. 40500-2 X, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, alarm, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1970, metallänk ej original.
LONGINES, Jamboree, Cal 280, Serie nr. 10626673, Ref nr. 6884, Boett nr. 6884-1 / 904, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1958.
Klockor Swatch
SWATCH, Irony Chrono, Ref nr. YCS, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2002.
TISSOT, Seastar, nr. 110-B-909, damur, 23,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1998.