Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 oktober 2009
Klockor Väggur
VÄGGUR, Pendyl i bladförgyllt trä, Cal FHS, Nr. 141-070 78, mekaniskt 8-dagars verk, hel/halvtimmesslag, skadat fodral, ingen funktionsgaranti, 1970-tal, nyckel.
Klockor Fleurier
FLEURIER, damur, 27 mm, Boett nr. 353726, vitmetall, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1970.
Klockor Eterna
ETERNA, fickur, 54 mm, silver, Serie nr. 2321151, Boett nr. 2327093, ankargång, skadad urtavla, ca 1925.
PRESIDENT, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5138614, Boett nr. 5928134, silver, ankargång, defekt, ca 1920.
LÄNK 18K guld, till armbandsur, "korridormatta", bredd 15 mm, längd 137-146 mm, vikt 41,2 gram.
Visa varaKlockor Certina
CERTINA, DS, Boett nr. 919.1410.41, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad uratvla, ca 1975, metallänk ej original.
TISSOT, damur, Cal 2404, Serie nr. 8655833, Boett nr. 109703, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1970.
TISSOT, Seastar, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1985.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 35,5 mm, Cal 470, Ref nr. 14828, Boett nr. 00480122, rosa guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, gravyr, läderband, ca 1944.
TISSOT, Jubileum, Cal 27B-21, Serie nr. 3066695, Boett nr. 6787 6788-3, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1953.
OMEGA, mormorsur, 35 mm, omgjort till armbandsur, Serie nr. 5381967, Boett nr. 6366517, silver, sekundvisare saknas, glas saknas, ca 1918.
LONGINES, fickur, 53 mm, Boett nr. 685557, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1890.
OMEGA, Seamaster, Cal 620, Serie nr. 19309834, Boett nr. 11074 62 SC 11076, damur, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1962.