Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2009
RING, 18K vitguld, safir, 16 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g, svaga fattningar.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, Stockholm 1950.
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL, silver, med förgyllning, dekor i relief, total vikt 157,6 g, höjd ca 5-6 cm.
SYSKONRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI, 1 röd sten, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr-TCa/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,30 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ARMBAND, silver, 19 lila safirer ca 18,00 ctv, vita stenar, nagg, säkerhetskedja, vikt 18,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,52 ct, ca W/SI1 (p.g.a. nagg på huvudfasett vid rondisten), stl 18,5 mm, vikt 2,2 g, Alton 1969.
RING, 18K guld, smaragd ca 2 ct, 11 rosen- och 1 gammalslipad diamant ca 0,22 ctv (nagg), stl 17 mm, vikt 3,8 g.
RING, 20K guld/vitguld, akvamarin ca 1,40 ct, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, (ett mycket litet nagg), stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, tillv i Sverige 1904, gravyr.