101 - 120 av 522
1...567...27 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2009

Klubbad för

RING, 18K vitguld, safir, 16 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g, svaga fattningar.

Utrop: 4 600 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, Stockholm 1950.

Utrop: 3 400 kr

Ädelstenar Opaler

SVART OPAL, 12x8 mm, färgspel i rött till blått.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

Ädelstenar Opaler

SVART OPAL, 12,0 x 8,0 mm, färgspel i rött till blått.

Utrop: 5 000 kr

KEDJA, 18K guld, cordell, längd 55 cm, vikt 16,4 g.

Utrop: 3 700 kr

ARMBAND, 18K guld, längd 20 cm, vikt 51,8 g.

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K guld, längd 21,2 cm, vikt 55,5 g.

Utrop: 11 500 kr

GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL, silver, med förgyllning, dekor i relief, total vikt 157,6 g, höjd ca 5-6 cm.

Utrop: 800 kr

SYSKONRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI, 1 röd sten, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr-TCa/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,1 g.

900 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K vitguld, rubin ca 0,30 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

ARMBAND, silver, 19 lila safirer ca 18,00 ctv, vita stenar, nagg, säkerhetskedja, vikt 18,5 g.

Utrop: 13 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor 14,6 mm, vikt 11,9 g, stift/clips.

2 000 kr

Utrop: 1 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,52 ct, ca W/SI1 (p.g.a. nagg på huvudfasett vid rondisten), stl 18,5 mm, vikt 2,2 g, Alton 1969.

Utrop: 8 800 kr

BROSCH, 18K guld med 3 kläppar, GD & Co Malmö 1942, liten pärla, vikt 7,7 g.

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE, 18K guld, oval turkos, vikt 15,5 g, tillv i Sverige 1947.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, smaragd ca 2 ct, 11 rosen- och 1 gammalslipad diamant ca 0,22 ctv (nagg), stl 17 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 5 200 kr

RING, 20K guld/vitguld, akvamarin ca 1,40 ct, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, (ett mycket litet nagg), stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, tillv i Sverige 1904, gravyr.

Utrop: 1 800 kr

ARMBAND, metall, handmålad pärlemor, längd 19,8 cm, Iran.

Utrop: 800 kr

7 SMYCKEN, varav 5 i silver (1 m guld), 2 colliéer, 2 broscher, 1 hänge/brosch m camé, 1 armband av Jacob Hill i Danmark., 1 par skjortknappar.

750 kr

Utrop: 675 kr