Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2009
MATSILVER, 2 uppläggningsbestick, silver med förgyllning, stämplar P. Hertz, Simon Groth Köpenhamn, orginaletui, vikt 195 g.
BROSCH, 18K guld, cabochonslipad ametist, 4 odlade pärlor vikt 3,5 g, Stockholm 1952.
RING, 18K guld, rosenslipad rosa sten, slitna fasetter, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g, Sverige 1928.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,5 mm lås 18K vitguld, 3 smaragder, längd ca 61 cm.
RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,50 ctv ca TW-W/VS, samt diamanter ca 0,30 ctv, vikt 6,1 g, stl 17,5 mm.
COLLIER, 18K vitguld med briljanter ca 2,90 ctv / VS, vikt 43,2 g. längd 41 cm, en diamant saknas
RING, 18K vitguld, månsten, 6 briljanter 0,49 ctv W/P enligt gravyr, stl 19 mm, vikt 12,5 g.