Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2009
Klubbad för
PÄRLCOLLIER, 4 - radigt, odlade sötvattenspärlor, lås i silver med ametist längd 42 cm.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 2,5 ct, nagg, safirer, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca W/SI-P, vikt 6,5 g, stl 18 mm. En safir sitter löst, en diamant skadad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 2,5-5,5 mm, lås 18K/silver, rosenstenar, lås stämplad 1936, längd 56 cm.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 1,16ctv + 0,57ctv, ca TW-TCA/SI, stl 16 mm, vikt 5,1 g.