Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2009
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,30ct enligt gravyr, ca TW/VVS, litet nagg i rondist, stl 18,25 mm, vikt 3 g.
RING, 18K guld, ovalslipad gul safir ca 1,00 ct, 30 briljanter ca 1,00ctv ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, rektangulärt slipad ametist ca 3,5 ct, 14 tanzaniter, 6 briljanter ca 0,10ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
COLLIER, förgyllt silver, filigranarbete, 3 turkoser, kedjan av ankarlänkstyp, längd 41 cm, vikt 9,0 g, etui.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K vitguld, rubiner och diamanter, en rubin med nagg, vikt 4,1 g, stl 18,25 mm.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, rosa safirer ca 0,79ctv, briljanter ca 0,52ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld/guld, blå safir, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,60ctv, ca stl 17 mm, vikt 8,8 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,08 ct, blå stenar, rosenstenar, vikt 7 g, längd 18,5 cm, säkerhetskedja, ca 1930.