Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2009
RING, 18K vitguld safir 3,14ct baguetteslipade diamanter TW-W/VS tot 1,00ct stl 17mm 8,0g
ARMBAND, 14K guld safir och gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, slitna fattningar, silverfattning, vikt 23,7 g, längd 16,5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 5,5 - 9,5 mm, lås i 18K vitguld med briljant ca 0,10 ct, längd 52 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås i silver, säkerhets- kedja, längd 42 cm.
ALLIANSRING, 14K guld/vitguld, 5 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, vikt 7,5 g, stl 19,75 mm.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant, ca 0,25 ct, ca I(Tcr)/SI vikt 3,4 g, stl 17,5 mm.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,25 mm, 2 diamanter ca 0,04 ctv, vikt 4,7 g, stl 17 mm.
RING, 18K vitguld med turkos, åttkantslipade diamanter samt bagetteslipade diamanter, ca 1,4 ct, stl 18 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor, vikt 13,2 g, skruvmekanism, Stockholm 1969, sprickbildning i ena pärlan.
KEDJA/HÄNGE, silver, turkoser, granater, emalj, franska stämplar, ca 1930-tal-
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,21 ctv, ca TW-W/SI, vikt 3,4 g, stl 16,5 mm.