Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2009
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld, smaragd, nagg, 6 briljanter ca 0,12 ctv, vikt 4,2 g, stl 18,25 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,61 ct, ca F(TW)/ VVS1, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, lapis lazuli och rosenslipade diamanter, filigranarbete, vikt 4,6 g, längd 1940, antik.
ENSTENSRING, 23/18K guld, antikslipad diamant ca 1,00 ct I(Tcr)/P 2, natural, vikt 4,9 g, stl 18,5 mm.
RING, 18K guld, briljant ca 0,15 ct, rosenslipade diamanter, odlad pärla, vikt 3,8 g, stl 17,75 mm.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 16 "diamond cut" diamanter ca 3,66 ctv, ca G-H(TW-W)/SI (några VS, Några P1), stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,27 ct TW/VS, briljant ca 0,07 ct, skadad kulett, vikt 3,5 g, längd 39 cm.
GRANATSET, armband, örhängen och ring, 3 stenar med nagg, ringskenan i 18K guld, stl 18,25 mm.
4 BROSCHER, stål, en kula saknas, fjäril i emalj, emaljskador, bandagaten skadad, m.m.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, kors med 4 månstenar, 28 rosa safirer ca 0,54 ctv, 42 brilj ca 0,57 ctv, ca W-TCr/VS-SI, dubbel ankarlänkskedja längd 42 cm, vikt 8,9 g.