Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2009
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 1,06 ctv ca K-L(TCape)/SI 1, vikt 3,1 g, stift.
RING, 14K vitguld, tanzanit 4,12 ct, 90 briljanter ca 1,20 ctv, ca TCr-Cr/P2, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,40 ct, ca Cr(J)/P1, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,65 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
RING, sterling silver med 14K guldpålägg, turmalin, stl 17,5 mm, vikt 38,7 g, signerad Hartzell.
RING, sterling silver och 14K guld, rutilkvarts, stl 18,5 mm, vikt 39,2 g, signerad Hartzell.
DIAMANT, smaragdslipad, 4,00 ct, J(CR)/VS2, HRD cert nr 08001088001, oinfattad.
BRILJANT, briljantslipad, 2,12 ct, G(TW)/SI1, HRD mini report, oinfattad, (certifikat kan erhållas).
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, stift (inga snurrebussar).
RING, 18K guld, safir ca 1,09 ct, 30 briljanter ca 0,3 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,9 g.