Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2009
ANTIK BROSCH, silver med 6 kedjor och strass, 10 röda, 4 blå och 1 grön, tillv 1835, defekt nål.
ANTIK BROSCH, silver, röda och gröna glasstenar, gjord i Stockholm 1890 av Lars Bökman.
ANTIK COLLIER, silver, röd och grön strass, två kedjor med ihåliga klot, stämplad RFS, 1800-tal.
Ädelstenar Övrigt
SAFIRER, blå safir, 1,02 ct, droppslipad, IGI cert nr F1H99766, plomberad, oinfattad.
TRESTENSRING, guld, 3 gammalslipade diamanter ca 2,20ctv ca TW-TCR/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter ca 2,40ctv, ca TW/P, 1 mindre dia skadad, stift, vikt 7,2 g.
MATSILVER, 88 delar; 36 matbestick (12+12+12), 36 bordsbestick (12+12+12), 12 smörgåsgafflar, 4 smörknivar, Disa, GAB 1950-tal