Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2009
RING, 18K guld, blå safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25+, vikt 1,9 g, gravyr
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, safirer, pärlor och diamanter, vikt 3,3 g, stift med skruv.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 smaragder ca 2,5 ctv (en har stort hack på rondisten), 24 briljanter ca 1,20 ct ca TW/VVS, 2 southseapärlor ca 11 mm, stift/clips.
SAFIRRING, 18K guld, rodierat, safirer 0,72 ctv, briljanter 0,41 ctv, ca W/SI, vikt 5,8 g, stl 19,5 mm.
SMARAGDRING, 18K vikt 19.5 g smaragd 7.88 ct 16 briljanter 3,92 ct ca W(H) VS1 stl. 18.0 mm
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter tot ca 0,50 ct ca W/SI, stl 17 1/4 mm, vikt 7,0 g
RING, 18K guld /vitguld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W(H)/SI, en sten skadad, stl 16 mm, vikt 5,3 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vikt 14.8 g smaragd 4.42 ct 14 briljanter 2.22 ct ca W(H) VS1 stl. 17 3/4
RING, 18K guld, mediumslipad diamant ca 0,40 ct, ca H(W)/VS, 8 briljanter 0,95 ctv, ca H(W)/SI-P, en sten skadad, stl 16 ½ mm, vikt 9,7g
ARMBAND, 18K vitguld, 48 briljanter ca 3,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, 12 safirer ca 11,90 ctv, längd 18,6 cm, vikt 19,2 g.
MATSILVER, 50 delar, engelsk snäck, 12 matgafflar, 13 matskedar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 12 teskedar, 1800-tal, bucklor, skador.