801 - 820 av 948
1...404142...48 Gå till

Avslutad | Pant – Torsdag 16 april 2009

Klubbad för

4 Matgafflar, 18cm i silver mod: Uppsala. Vikt 178,3g

850 kr

Utrop: 850 kr

4 Matknivar 20cm i silver mod: Uppsala (vissa blad har små defekter)

850 kr

Utrop: 575 kr

2 Bordsskedar, 22cm, gravyr, mod:svensk. Vikt 126,5g

Utrop: 200 kr

2 Silverljustakar H:17cm (fylld botten)

Salt & pepparströare i silver H:8,5cm. Vikt 79,4g

Silverskål Ø12cm H:5cm. Vikt 138,3g

Salt & Peppar skålar med 2 skedar i silver H:2,5cm. Vikt 37,4g

Sockerskål i silver H:11cm. Vikt 224g

2 Ljustakar i silver (fylld botten)

6 Kaffeskedar i silver 11cm. Vikt 45,5g

Utrop: 300 kr

Silverpokal, Stephen Gressel, Nurnberg 1602-1634, förgylld, skaftet senare, höjd ca 21,5. Vikt 173,3g

Såssnipa i silver ca 1951. Vikt 161g

Gräddkanna silver ca 8cm 1952.. Vikt 79g

Saltkar, silver (defekt).. Vikt 59g

Kandelaber 3-armad i silver (graverad).. Vikt 712g

2 Ljusstakar i silver ca 16cm (fylld botten, skador)

2 Ljusstakar i silver (fylld botten, skador)

Silverkanna i silver ca 14cm. Vikt 198,8g

Silverbägare 10,5cm (skador). Vikt 203,8g

Silverbägare på fötter 10cm. Vikt 173,3g