421 - 440 av 454
1...212223 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2009

Klubbad för

HÄNGE, kors, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 7,50 ctv, ca W/SI, 5,2 x 9,3 cm, vikt 50,7 g.

Utrop: 44 800 kr

COLLIER, 18K rodierat guld, safir ca 17,00 ct, 24 baguetter och 53 briljanter ca 4,30 ct ca TW-W/VS-SI, vikt 16,5 g.

Utrop: 28 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, diamanter ca 7,00 ct, ca W/VS-P, vikt 67,5 g.

Utrop: 51 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, diamanter ca 4,00 ctv, ca W/SI-P, vikt 51,1 g.

Utrop: 28 000 kr

ARMBAND, 18K rodierat guld, 236 briljanter ca 2,12 ctv, W/P, längd 18 cm, vikt 20 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

SKÅL, silver, oval med genombruten dekor på ändarna, vikt 370 g, L 34 cm H 6,6 cm, CF Carlman Stockholm 1922.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, H 18,7 cm, JL Starin Stockholm 1739, omstämplad AG Herkepeaus Norrtälje 1863.

Utrop: 13 800 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, H 14 cm, C Creutz Stockholm 1857.

Utrop: 1 900 kr

FÅGLAR, 2 st, silver, tupp och höna, vikt 360 g totalt, L 15,5 H 8,2 resp. L 10,5 H 14 svenska stämplar ca 1930.

2 800 kr

Utrop: 2 500 kr

SUPKALK, silver, invändigt förgylld, livet med graverad bladdekor, H 11,2 cm, O Hellbom Stockholm 1814.

Utrop: 2 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,50 ctv ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

SUPKALK, silver, invändigt förgylld, H 6,2 cm, CM Barkander Linköping 1820-25.

Utrop: 1 600 kr

SKÅLAR, silver, 2 st, ovala med genombrutet brätte, GEWE Malmö 1970 ( L 14,8 H 8,3 cm ) resp svenska stämplar ca 1960 ( L 11,5 H 2 cm )

800 kr

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca H(W)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 3 g.

26 000 kr

Utrop: 29 900 kr

SOCKERTÅNG, silver, gustaviansk, L 15,3 cm, graverad OM, A Stafhell Stockholm 1793.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,45 ct ca TW/VS, 2 baguetter ca 0,14 ctv ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 14 900 kr

SOCKERRUSKA, silver, rokokostil, lagning, Tyskland ca 1920.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

LUKTDOSA, silver, hjärtformad, sexkantig fot med fotgömma, H 7,7 cm, troligen Danmark ca 1900.

Utrop: 1 600 kr

Silver Vas

VASER, silver, 2 st, H 14,8 cm, JC Klinkosch Wien ca 1920.

Utrop: 900 kr

GRÄDDSERVIS, kanna och sockerskål, silver, invändigt förgylld, F Olsson Luleå 1939.

Utrop: 750 kr