Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 2009
KANDELABRAR, silber, tvåarmad, rokokostil, H 21,5 cm, svenska stämplar ca 1950, vikt 944 g.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 2,50 ctv, ca W(H)/SI, samt safirer, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.
SÅSSKÅL PÅ UNDERFAT, silver, invändigt förgylld, vikt 420 g, L 24 cm, H 12 cm, G Wikström, Göteborg 1927.
ENSTENSRING, platina, med briljant 0,15 ct, TW(F-G)/SI, vikt 12,1 g, stl 16,5 mm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 2,60 ct, ca Ca/små nagg på rondisten, i övrigt mycket små inneslutningar, tunn rondist, 12 briljanter ca 0,72 ctv ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, svart briljant 1,65 ct, 2 bruna briljanter 1,54 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 svarta briljanter 6,19 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, Stockholm 1946.
RING, 18K guld, 27 syntetiska rubiner, 99 briljanter ca 1,50 ctv, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 13,3 g.
RING, 18K guld, syntetiska rubiner, 87 briljanter ca 1,50 ctv, ca W/P, stl 18 mm, vikt 18 g.