61 - 80 av 106
1...3456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 18 mars 2009

Klubbad för

MÅLERI, Original, Akryl på papper, komposition, Adalbert Per, född 1953. Signerad av konstnären. Höjd 77 cm, Bredd 62 cm. Ramad med guldram.

Utrop: 3 300 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR,Persisk Kashan matta. knuten i centrala Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storlek 282x203cm, mattan framstår som oanvänd och utan slitage.

6 200 kr

Utrop: 5 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Lilihan, knuten i nordvästra Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storlek 337x220cm, mattan framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 4 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Saroug-mir matta, knuten i nordvästra Iran, varp av bomull och lugg av natur ull, storlek 335x225cm, framstår som oanvänd och utan slitage

3 900 kr

Utrop: 4 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Saroug-mir matta, knuten i nordvästra Iran, varp av bomull och lugg av natur ull, storlek 334x215cm, framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 5 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR,Persisk Saroug-mir matta, knuten i nordvästra Iran, varp av bomull och lugg av natur ull, storlek 310x220cm, framstår som oanvänd och utan slitage.

3 900 kr

Utrop: 4 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, ANTIK KAUKASISK GALLERI matta, knuten i slutet av 1800-talet i nordöstra persien.Brun melerad botten med röd och vit blomdekor samt inslag av gula,orange och blåa färgnyanser, langettering är något skadad och det finns åldersrelaterat slitage men i stort ovanligt välbevarad. Storlek 255x117cm. Om ni är intresserad av detta objekt och önskar få mer info kontakta kundtjänst.

Utrop: 7 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Täbriz matta. Knuten i norra Iran, varpen av bomull och lugg av natur ull, storleken är 310x212cm. Framstår som oanvänd och utan slitage.

5 100 kr

Utrop: 4 400 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR,Tyserkhan matta. Knuten i nordvästra Iran varp av bomull och lugg av natur ull, storlek 192x115cm.

Utrop: 1 700 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Afshar matta. Knuten i södra Iran, varp av bomull och lugg av natur ull, storlek 220x143cm.

Utrop: 2 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Saroug-mir matta, knuten i nordvästra Iran, varp av bomull och lugg av natur ull, storlek 215x163cm, framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 2 100 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, 12. Persisk Bakhtyari matta Knuten i centrala Iran, varpen är bomull och luggen är av natur ull, storlek 209x155cm,mattan framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 2 200 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, 13. Persisk Bidjar. Knuten i västra delen av Iran, mattan är en av de kraftfullaste mattorna som finns. mattan är knuten i ull på dubbel bomullsvarp med sennehknut, storlek 215x130cm, framstår som oanvänd.

3 000 kr

Utrop: 2 500 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, 14. Persisk Lori matta. Knuten i västra Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storleken är 220cm lång och 140cm bred, framstår som oanvänd och utan slitage.

2 000 kr

Utrop: 2 100 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, 15. Persisk Lori matta. Knuten i västra Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storleken är 202cm lång och 140cm bred, framstår som oanvänd och utan slitage.

2 000 kr

Utrop: 2 100 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Qashgai matta, knuten i södra Iran, varpen och lugg är av natur ull, storlek är 249x144cm, framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 5 500 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Kashan mattan knuten i centrala Iran, varp av bomull och lugg i natur ull, storlek 245x150cm. Mattan är oanvänd och utan slitage.

Utrop: 6 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Senneh matta knuten kurdistan provinsen i västra Iran. Herathi mönster i röd, blå, cremé färg, storlek är 220x158cm. framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 5 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Afshar matta knuten i södra Iran, varp av bomull och lugg av natur ull, storlek 245x160cm. Mattan är i fint skick och oanvänd

Utrop: 3 800 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Nain matta knuten i centrala Iran. Varp av bomull och lugg av natur ull med inslag av silke mörkblå spegel och créme färgad huvudbord, storlek 254x150cm. Mattan är i fint skick och oanvänd.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr