Avslutad | Klassiska – Lördag 28 februari 2009
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,02 ctv ( 0,51 ct + 0,51 ct ) RIVER(D)/VS 1- VS 2, stift.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld, briljant ca 0,14 ct, ca TW/SI, vikt 11,2 g, stl 19 mm.
Visa varaSmycken Nål
NÅL, förgyllt silver, turkoser och granater, längd 10,3 cm, ca 1860, originaletui, troligen italiensk.
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, höjd 16 cm, signerade ELDH, K&EC, Stockholm 1967, fyllda i botten, vikt 365 g.
LJUSSTAKAR, 2st, 3-armade, svenskt konsttenn, höjd 16,5 cm, bredd 22 cm, vikt 696 g.
RING, 8K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca Cr(J), 2 har nagg på rondisten, den 3:e ca VS, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g, lödning på skenan.