Avslutad | Pant – Torsdag 15 januari 2009
1 Herrur Rolex Explorer II, stål, automatisk, 24 timmarsvisning, ca 38mm utan krona, höjd 12mm, ref: 16570, snr: N218122, sliten ring, oysterlänk i stål (små repor) 20-15mm, ref: 93150 501B, certifikat från Rob Engström feb 92, box
1 Herrur Rolex gmt-master, stål/guld, automatisk, 38mm, ref: 1675, snr: 2861394 (ca 1970), oysterlänk, stål/guld, ref: 78360 280, viklås
1 Damur Jaeger Le Coultre, 18K, manuell, 23mm, höjd 5mm, skadad urtavla, snr: 953866 A, repad boett, länkfäste 14mm, länk 18K, ej orginal. Vikt 42,9g
1 Damur Omega Constellation, stål, quartz, 24mm utan krona, 7,4mm hög, står still, troligen batteribyte, snr: 59055230, diamantkrans 38 x ca 0,01ct, pärlemorurtavla, romerska siffor, stållänk, mindre repor, ref: 6552/864, viklås
1 Herrur Rolex Submariner, stål/guld, automatisk, 40mm, höjd 13mm, caliber 3135, datum, ref: 16613, snr: X781781, (ca 1991), Oysterlänk, repig, stål/guld, 20-16mm, ref: 93153, viklås ref: 93153-18 T8, certifikat okt 99 nymans, box, ytterkartong
1 Herrur Jacques Cantani, "Flying Dutchman", doublé, quartz, 46mm, höjd 15,2mm, chronograph, datum, nr: JC-591, läderband, bygelspänne, doublé
1 Väggur, Westerstrands, snr: 363251 P 135, diverse skador, ingen funktionsgaranti
1 Väggur, omärkt urverk, w278 oi p21, diverse skador, ingen funktionsgaranti, nyckel
1 Väggur, skadat, urverk utbytt till quartz, Reform Brevet, (hemmabygge?), glas trasigt, ingen funktionsgaranti