Avslutad | Konst och Design – Fredag 28 november 2008
Konst Grafik
Marianne Lindberg de Geer. " Jag tänker på mig själv/orientering 1", Litografi, signerad och numrerad. 87,5x64 cm. Oramad
Konst Grafik
GRAFIK, Ulf Wahlberg, " Los Angeles" Litografi, signerad och numrerad. 81x62 cm. Oramad
Möbler Designade möbler
"Aluchair" Formgiven 1958 av Charles och Ray Eames, tillverkad av Herman Miller USA. Polerad aluminium, svart läder. Hjul-,snurr- och gungfunktion.
Konst Grafik
GRAFIK, Ulf Wahlberg, " Classic Chevy, Granbergdals hytta" Litografi, signerad och numrerad. 62x48 cm. Oramad
Konst Grafik
GRAFIK, Barbro Andersson, "Anemone 2000" Serigrafi, signerad och numrerad. 55x55 cm. Ramad
Konst Grafik
Konst Grafik
Glas Konstglas
KONSTGLAS, Fredrika Linder, "Lydia" Munblåst lampa, signerad " Fredrika Linder -06", Höjd 62 cm
Belysning Bordslampor
Antik Kinesisk lykta, Rispapper på metall på sockel av trä, små skador på papparet, se bild! Höjd 36 cm
Belysning Golvlampor
GOLVLAMPA, Antik kinesisk lykta, rispapper på metall på sockel av trä, små skador på papparet, se bild. Höjd 75 cm
MÅLERI, Max Walter Svanberg, "Ansikte" Signerad och daterad Max Walters 34. Tusch, 21,5x24 cm. Ramad
Möbler Designade möbler
4 st " Sideshell" Formgiven 1950 av Charles och Ray Eames. Tillverkad av Herman Miller, USA. Glasfiber med sk. "Eiffeltornsunderrden" Dessa exemplar från 60-talet, underreden av senare datum. 4 st.
Konst Grafik
GRAFIK, Oscar Reutersvärd, " Figur". Litografi Numrerad och signerad. 40x25,5 cm. Oramad
Konst Grafik
GRAFIK, Gerhard Nordström, "Naturmotiv" Litografi, signerad och numrerad. 75x55,5 cm. Oramad