Avslutad | Julklapps – Lördag 13 december 2008
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, slitna, ca 6,8 mm, lås 18K guld, 11 briljanter ca 0,15 ctv, längd ca 68 cm.
COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,42 ct, ca W(H)/VS, 6 briljanter ca 0,12 ctv, vikt 5,7 g, längd 41,5 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, south sea pärlor ca 11 mm, briljanter 1,51 ctv, ca W/SI, vikt 17,7 g, längd 5,8 cm, stift.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv ca TW(G)/VVS-VS, "huggies", vikt 15,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter 1,26 ctv ca W(H)/VS-SI, briolettslipade topaser, vikt 15 g, längd 5,8 cm, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,46 ct ca TW/(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 12 g, Stockholm 2001.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, 3 delar, ciselerad och graverad dekor, höjd 27 cm, sockerskålen och gräddkannan är invändigt förgyllda, GUSTAF MÖLLENBORG Stockholm 1879.
LJUSSTAKAR, 2 par, silver, rund fot med pärlkant, höjd 16 cm, signerad LÖFMAN, MEMA 1992-94 .
RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,82 ctv, ca TW(G)/VS, 10 briljanter ca 0,20 ctv, vikt 7 g, stl 17 mm+.