Avslutad | Julklapps – Lördag 13 december 2008
PÄRLRAD, oknutet utan lås, 87 odlade pärlor ca 4,5 mm, längd 40 cm, vikt 13,0 g.
PÄRLRAD, oknutet utan lås, 87 odlade pärlor ca 4,5 mm, längd 40 cm, vikt 12,9 g.
GLASFÖREMÅL, 3 st; 1 glasskål, KOSTA BODA, höjd 12 cm, signerad L BAUER nr 77-201 diameter 18 cm, dekor av vitsippor, 1 glasvas KOSTA BODA, höjd 18,5 cm, diameter 9 x 6,5 cm, vit,1 glasfat på fot, ORREFORS, höjd 15 cm, diameter 18 cm, grönt/blått.
RING, sterlingsilver, med grön kalcedon, stl 17,25 mm, "Olympe", PIERRE d ARGENT , Madagaskar.
RING, sterlingsilver med blå topas, storlek 17,25 mm, "Elise", PIERRE d ARGENT, Madagaskar.
RING, sterlingsilver med grön kalcedon, öppen, storlek ca 17,25 mm, "Daphne", PIERRE d ARGENT, Madagaskar.
LJUSSTAKAR, 2 st, silver, foten med reliefåsar, höjd 7 cm, K & EC, Göteborg år 1965, vikt 215 g.
COLLIER, silver, runda konkava diskar med gröna glaskulor, längd 39,5 cm, vikt 46,2 g, Falköping 1930.
RING, platina, stjärnrubin ca 4 ct, ytliga repor, 6 briljanter ca 0,11 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 16 mm, vikt 8,4 g.
COLLIER, 18K guld, filigranarbete, orientalisk pärla, ametist, längd 41,5 cm, vikt 3,4 g, etui.
COLLIER, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,56 ctv TW(G)/VS, vikt 3,1 g, längd 47 cm.