Avslutad | Julklapps – Lördag 13 december 2008
ÖRHÄNGEN, 18K guld med rubiner och 24 briljanter ca 1,00 ctv TW(G)/VS-SI, sten med nagg, vikt 10,4 g, stift, " huggies ".
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlad pärla ca 6,6 mm, briljanter ca 0,12 ctv, stift, vikt 1,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,60 ctv ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g, HELLSTRÖMS guld 1998.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 cabochonslipade smaragder, skador, vikt 19,7 g, längd 19 cm.
COLLIER, 18K vitguld, 103 briljanter 4,82 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 44,5 cm, vikt 15,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 39 baguetteslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 90 briljanter ca 0,64 ctv, ca W(H)/SI, längd 3,3 cm, vikt 4,5 g.
COLLIER, odlade pärlor ca 5,4 mm, något barocka, silverhänge i form av fjäril med syntetisk spinell infattad i 18K guld, odlad pärla, längd 43 cm.
RING, 18K guld, 6 prinsesslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,10 ct, ca W(H)/VVS 1, vikt 3,6 g, stl 16,25 mm.