Avslutad | Julklapps – Lördag 13 december 2008
RING, 18K guld, smaragd, inneslutning som når ytan, åttkantslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 46 briljanter ca 8,28 ctv ca TW(F-G)/SI, vikt 18,5 g, längd 18,2 cm.
COLLIER, förgyllt silver, ametister och odlade pärlor, längd 46 cm, troligtvis Ungern, svenska importstämplar.
BROSCHER, 2 st, 18K guld, blommor med 2 briljanter ca 0,10 ctv, vikt 27,3 g, JUVELFABRIKEN, Stockholm 1946.
RING, 18K guld/silver, enkel- och rosenslipade diamanter, 2 skadade, defekt, vikt 6,2 g, stl 17,5 mm+, antik.
PÄRLCOLLIER, japanska odlade pärlor 93 st, 8 mm, slitet guldlås 18K, med 4 diamanter, längd 85 cm.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld safir ca 0.25 ct 8 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr W(H)/VS stl 16,0 mm.
SAFIRHÄNGE, 18K vitguld med 14 briljanter ca 0,70 ctv samt 2 diamanter 0.02 ctv, safir ca 2 ct, längd 40 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, peridoter, bergskristaller, silverlås, längd 41 cm.