201 - 220 av 312
1...101112...16 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 mars 2009

Klubbad för

6 SKÅLAR, silver, förgylld insida, hamrad yta, höjd 6 cm, vikt 848 g, Christian F. Heise, Danmark 1918, en buckla.

5 200 kr

Utrop: 5 800 kr

DOSA, silver, 4,5 x 8 cm, vikt 89 g, Österrike 1800-talet, förgylld insida.

1 100 kr

Utrop: 600 kr

Silver Etui

ETUI, silver, nielloarbete, 8 x 9,5 cm, vikt 167 g, Moskva 1898-1912, 2 små bucklor i hörnen.

3 500 kr

Utrop: 2 900 kr

SALT OCH PEPPARKAR i form av en svan, silver, glas.

1 400 kr

Utrop: 450 kr

COLLIER, sterlingsilver, fasetterad bergkristall, ovalt hänge, ring- & stavkedja, hängets höjd 3,5 cm, kedjans längd 60 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat "AN" 1944.(d)

8 400 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, 18K guld, design Necholson, vikt 79 g.

Utrop: 18 600 kr

RING, 18K guld, stl 19,5 mm, design Necholson, vikt 8,3 g.

Utrop: 2 100 kr

COLLIER & HÄNGE, 18K guld, stelt, design Necholson, vikt 54,5 g, skadad halsring.

Utrop: 12 900 kr

HÄNGE, silver/guld, blå safir ca 1,20 ct, rosenstenar, 1 äkta pärla, kedja i silver, etui S.Magaliff.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, sterlingsilver, ring- & stavkedja, stavarnas längd 1 cm, collier längd 44 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1956.(d)

6 000 kr

Utrop: 7 000 kr

ARMBAND, sterlingsilver, ring- & stavkedja, stavarnas längd 1 cm, armband längd 19 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1957.(d)

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld, fasetterad citrin ca 35 ct, stl 17,75 mm, vikt 20,7 g, Strömdahls 1962.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

ÖRHÄNGEN, silver, stavmodell, längd 3,2 cm, skruv, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN" 1956.(d)

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, längd 18,9 cm, bredd 3,3 cm, vikt 92,2 g etui, Italien, svensk importstämpel.

Utrop: 21 600 kr

COLLIER, 18K guld, fantasilänk, längd 40cm, bredd 1,7 cm, vikt 86,7 g, Italien, svensk importstämpel.

Utrop: 20 000 kr

BROSCH, metall, orientaliska pärlor, grönt och rött glas, i form av en fluga.

1 000 kr

Utrop: 650 kr

ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, längd 19 cm, bredd 2,5 cm, vikt 79,2 g, etui, Italien, svensk importstämpel.

16 500 kr

Utrop: 18 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,25 mm, längd 78 cm, lås i sterlingsilver med blå stenar.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter ca 1,90 ctv TW/VS, mittstenen med litet nagg, vikt 3,1 g, stl 15,75 mm

Utrop: 32 000 kr

BROSCH, platina, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv, vikt 4,3 g, längd 3,5 cm.

5 600 kr

Utrop: 5 000 kr