Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 mars 2009
6 SKÅLAR, silver, förgylld insida, hamrad yta, höjd 6 cm, vikt 848 g, Christian F. Heise, Danmark 1918, en buckla.
Silver Etui
ETUI, silver, nielloarbete, 8 x 9,5 cm, vikt 167 g, Moskva 1898-1912, 2 små bucklor i hörnen.
COLLIER, sterlingsilver, fasetterad bergkristall, ovalt hänge, ring- & stavkedja, hängets höjd 3,5 cm, kedjans längd 60 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat "AN" 1944.(d)
HÄNGE, silver/guld, blå safir ca 1,20 ct, rosenstenar, 1 äkta pärla, kedja i silver, etui S.Magaliff.
COLLIER, sterlingsilver, ring- & stavkedja, stavarnas längd 1 cm, collier längd 44 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1956.(d)
ARMBAND, sterlingsilver, ring- & stavkedja, stavarnas längd 1 cm, armband längd 19 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1957.(d)
RING, 18K guld, fasetterad citrin ca 35 ct, stl 17,75 mm, vikt 20,7 g, Strömdahls 1962.
ÖRHÄNGEN, silver, stavmodell, längd 3,2 cm, skruv, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN" 1956.(d)
ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, längd 18,9 cm, bredd 3,3 cm, vikt 92,2 g etui, Italien, svensk importstämpel.
COLLIER, 18K guld, fantasilänk, längd 40cm, bredd 1,7 cm, vikt 86,7 g, Italien, svensk importstämpel.
ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, längd 19 cm, bredd 2,5 cm, vikt 79,2 g, etui, Italien, svensk importstämpel.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,25 mm, längd 78 cm, lås i sterlingsilver med blå stenar.
RING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter ca 1,90 ctv TW/VS, mittstenen med litet nagg, vikt 3,1 g, stl 15,75 mm