Avslutad | Klockor – Lördag 1 november 2008
Klocktillbehör Böcker
KATALOGER, 6 st, "International Wristwatch", Nr. 34, 35, 36, 37, 38 och 39, engelska.
Klockor Bordsur
JOSEPH LEJA, Bordspendyl, Verk Signerat Japy Freres & C, Verk nr. 6566 48, förgylld, skadat fodral, defekt, ca 1900.
Klocktillbehör Böcker
KATALOGER, 6 st, "International Wristwatch", Nr. 35, 41, 47, 50, 65 och 66, engelska.
Klockor Rado
RADO, DiaStar, Ref nr. 160.0282.3, Boett nr. O1686863, herrur, high-tech ceramica, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Rado
RADO, DiaStar Jubilé, Ref nr. 111.0333.3, Boett nr. 01391195, damur, high-tech ceramica, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla, integrerad originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca 1996, box.
Klockor Väggur
JACOB JENSEN, Väggur med visning av 5 städer, quartz, defekt, 2 urverk ej monterade, ca 2003, skickas ej.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Torun Bülow, Ref nr. 336, damur, stål, quartz, safirglas, integrerad armlänk, storlek S, ca 1998, box.
CARTIER, Santos, Boett nr. 090102744, damur, stål, automatisk, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 224709, ca 1985.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, Cal 1475K, Boett nr. 138T1, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
AH & CO, fickur, 50 mm, silver, cylindergång, nyckeldragare, defekt ställaxel, ca 1880, kedja i vitmetall, nyckel
ROLEX, Oyster Perpetual Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 16622, Serie nr. P146754, herrur, stål/platina, automatisk, safirglas, datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78760, cert, augusti, 2000, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Perpetual Calendar, Cal 1680, Serie nr. 56147751, Ref nr. 1552.40.00, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1551/861, cert, mars 1999, box, ytterkartong.
LONGINES, Cal 284, Serie nr. 50975017, herrur, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, boett ej signerad, läderband, ca 1973.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 265, 15 stenar, Ref nr. CK 2639-9, Serie nr. 12948449, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1951.
LONGINES, herrur, Cal 23 Z, Serie nr. 9566499, Ref nr. 6641.1 99, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1954.