Avslutad | Klockor – Lördag 1 november 2008
Klockor Jacques Lemans
JAQUES LEMANS, herrur, nr. 9197D, nr. G-197, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, juni 2008, box, ytterkartong.
OMEGA, De Ville, Prestige, Chronometer, Cal 2500, Serie nr. 81828237, Ref nr. 4875.31.01, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, september 2008, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional, Planet Ocean 600 M, Chronometer, Cal 2500, Serie nr. 81836711, Ref nr. 2201.50.00, herrur, 42 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1580/952, ca 2008, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Tag Heuer
TAG HEUER, Alter Ego, Ref nr. WP 1319, Serie nr. MM 3445, damur, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, diamanter på boetten (36 st, TW/VVS, ca ctv), integrerad originallänk, viklås, ca 1998, box.
AUDI DESIGN, GWC Germany, TT, Cal 7750, nr. 291003, kronograf, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband, kvitto, november 2003, etui.
OMEGA, Seamaster, 120 m, Cal 1424, Serie nr. 53979446, Ref nr. 2371.21.00, damur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 6501/827, ca 1992.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, herrur, 34 mm, Cal 27-AM 400, Serie nr. 734847, Ref nr. 3410, Boett nr. 2688545, 18K guld, manuell, safirglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, originalspänne 18K guld, "utdrag ur arkiv", tillverkad 1970, såld november 1970.
TISSOT, Frackur, 41 mm, 14K guld, Cal 781, Ref nr. 41303-3, manuell, plexiglas, ankargång, ca 1965.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Cal 18-28-3-P, Serie nr. 3525375, Boett nr. 3460333, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1910.
Klockor Väggur
VÄGGUR, Pendyl i bladförgyllt trä, Cal ODO, Nr. 187/35 83, mekaniskt 8-dagars verk, hel/halvtimmesslag, 1950-tal.
GISA, "1776 Bicentennial 1976" "America´s 200th birthday", herrur, plast, manuell, plexiglas, plastband, ca 1976, etui.
FICKUR "Wallerius" i Norrköping, fickur, 60 mm silver, Serie nr. 2018, spindelgång, skadad urtavla, bucklor, ca 1850, nyckel.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 58 mm, Serie nr. 14957902, Boett nr. 4/1680297, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv, ca 1909.