Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2008
ARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,78 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 17 cm, vikt 8,6 g.
BROSCH, 18K guld, 7 briljanter ca 0,44 ctv, ca W(H)/SI- P, vikt 6,1 g, nagg på en sten.
BROSCHER, 3 st, silver / förgyllt silver, varav 2 st med caméer (är även hängen) och 1 med granater.
COLLIER, 18K guld, fantasilänk, längd 41,5 cm, vikt 43,0 g, tillv i Stockholm 1976.
Visa varaSmycken Ring
RING, 14K vitguld, 9 briljanter ca 1,33 ctv, ca TW/SI (1 pique´), stl 16,5 mm, vikt 5,7 g.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 14K guld/silver, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/VS, + 12 gammalslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17, vikt 2,2 g.
Visa varaSilver Matsilver
MATSILVER, diverse, matsked tidigt 1800-tal, 3 teskedar 1837,1887, dopsked, tårtspade, sax, syltsked samt sockertång.
Dosor-Etuier Etuier
CIGARETTETUI, 18K guld, 2 rader med blå safirer, vit emalj, hörnskada, vikt 150 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor något barocka ca 8,5mm, 18K vitguldslås med safirer, längd 43,5 cm.