Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2008
CARMOSÉRING, 18K guld, akvamarin, 12 briljanter ca 0,24 ctv ca TW(G)/VS, vikr 2,7 g, stl 16,75 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,36 ct, ca W(H)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljant 0,22 ct, ca TW(G)/VS2, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, rosa safir ca 0,90 ct slitna fasettkanter, 15 diamanter, varav 9 mediumslipade samt 6 åttkantslipade ca 1,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 6,2 g, mindre skador på 2 diamanter. ELON ARENHILL, Brösarp, 1970.
RING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, 1 briljant ca 0,14 ct, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, nagg, stl 18 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K vitguld, 19 briljanter 0,80 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, en sten skadad, stl 15,25 mm, vikt 5 g.