Avslutad | Exklusiva – Lördag 11 oktober 2008
Accessoarer Pennor
RESERVOARPENNA, MontBlanc, guldplätering, Limited Edition 4810, Patron of Art, Tsarina Katarina II, stift 18K guld med ryska dubbelörnen (symbolen för ryska monarkin), etui,.
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade Tahitipärlor 11,9 - 15,2 mm, varierande färger från ljust blåaktigt grå och ljust rosa till mörkgrå och mörkbrun, längd 42,5 cm, kullås 18K guld.
HÄNGE, 18K vitguld, fjäril med vingar av grön jade, 4 briljanter ca 0,07 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, vikt 5,1 g.
RING, 18K guld, opal, 18 briljanter 1,07 ctv, ca TW(F-G)/VS, vikt 7,3 g, stl 16,5 mm, handgjord.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, 7-7,25 mm, lås 18K vitguld, längd 45 cm, PÄRLAVKORTARE, 18K guld, odlad pärla, safirer och diamanter, vikt 3,3 g.
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE SAMT SENAPSBURK, silver, ljusblå emalj, glas, liten skada, art deco, engelska importstämplar 1900- talets första hälft.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 1,00 ct ca River(E)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
BROSCH, 18K guld, blomsterkorg, safirer, rubiner, smaragder och 40 briljanter ca 3,00 ctv ca TW(F-G)/VVS-SI, vikt 14,2 g, 3,6 x 3,7 cm.
COLLIER, 18K guld, 96 briljanter ca 5,5 ctv, ca W(H)/VS, några stenar SI-P, vikt 25,1 g, längd 42,5 cm.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, emalj, rosenslipade diamanter ca 3 ctv, ca W(H)/SI, plats för foto och hårlock, vikt 33,5 g. Antik ca 1850.
ENSTENSRING, platina, briljant 1,30 ct, TW(G)/ VVS2, GIA cert nr 12748685, stl 16,25+ mm, etui, handgjord, HELLSTRÖM & ÅHRLING, Stockholm 2003.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,75 mm lås 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,09ctv, längd 62 cm, med dobbar, PER BORUP, Danmark.
SMYCKEDEL, 18K guld/platina, 1 gammalslipad diamant ca 0,75 ct ca TW(F)/SI2, 54 mindre diamanter ca 1,70 ctv, några med nagg, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade ovala pärlor ca 6,5 mm, 12 briljanter ca 0,72ctv 20 åttkantslipade diamanter ca 0,50ctv, ca TW(G)/VS, vikt 5,4 g, skruvmekanism, WA BOLIN 1971.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/SI, 2 löstagbara plattor, 18K guld, 12 diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/SI, 2 stenar skadade, total vikt 6,2 g.