Avslutad | Klockor – Lördag 7 juni 2008
ELJO, Lyx, nr. 2204, nr. 116071, herrur, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1955.
TIDÉNA, herrur, Cal Fontainemelon ST 96-4, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
SILVANA, blindur, nr. 71009, vitmetall, quartz, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
ROLEX, Cellini, Ref nr. 5112/8, Serie nr. W060512, herrur, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne 18K guld, ca 1998, box, ytterkartong.
Klockor Bordsur
THE NORTHERN GOLDSMITH Co OWESTRY, bordspendyl, 22 x 27 cm, trä, kvartsslag, westminster, 1940-tal. Skickas ej.
Klockor Tudor
TUDOR, Monarch, Ref nr. 15903, Serie nr. 715058, herrur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk stål/guld, Ref nr. 50183/S2, viklås, ca 1995.
Klocktillbehör Böcker
DIV LITTERATUR, Gamla Ur, Gustav Becker, Urmakare i Eskilstuna, Stjärnsund, Klockor och ur.
Klocktillbehör Böcker
DIV LITTERATUR, IWC (1994), Gamla ur, American Pocket watch, Uhren, Watch and Clock- makers.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Centenaire, Golfer, Cal 1439 U, Serie nr. 4820414, fickur, 18K guld, automatisk, datum, glasbaksida, gravyr, ca 1965, kedja gulmetall, etui.
Klocktillbehör Böcker
URMAKARE I SVERIGE, Elias Sidenbladh 1947, Andra, Reviderade och kompletterande upplagan.
Klocktillbehör Böcker
KLASSISKA ARMBANDSUR Välkända armbandsur och deras tillverkare från de första och fram till dagens moderna klockor. Michael Balfour.
FICKUR, 51 mm, silver, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, kedja gulmetall, ca 1880.
OMEGA, herrur, Cal 601, Serie nr. 22044265, Ref nr. BD 131.0016, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
JAEGER-LE COULTRE, Pendulette, Cal 250, Ref nr. 215.024, bordsur med stavverk, gulmetall, mineralglas, ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Submariner, Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. T940714, herrur, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93153-18-Z9/401B, cert, november 1997, box, ytterkartong.