Avslutad | Klockor – Lördag 7 juni 2008
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Ref nr. WT 6201-97/1, Serie nr. 059 (första hundraserien), herrur, stål, analog/manuell, defekt, digital/quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 1998.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Jules Audemars, Cal 3090/1, Serie nr. 567171, Ref nr. 25955OR.OO.D002CR.01, Boett nr. F50640, herrur, 36 mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservsindikator, glasbaksida, läderband, viklås 18K rosa guld, cert, april 2006, box, ytterkartong.
ROLEX, OP, Day-Date, Ref nr. 18239, Serie nr. T177193, herrur, 18K vitguld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385, cert, september 1997, box, ytterkartong.
LONGINES, Conquest, V.H.P. Perpetual, Ref nr. L1.636.4, Serie nr. 29617267, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, ca 2001.
HERRUR, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, går ej, länk 18K guld, ca 1930.
ROLEX, Oysterquartz, Datejust, Chronometer, Ref nr. 17013, Serie nr. 5536734, Cal 5035, Verk nr. 0017423, Boett nr. 17000 B, herrur, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), datum, integrerad länk, viklås, Ref nr. 17013-14, ca 1979.
SWISS ARMY, herrur, Cal ETA 2824-2, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2002.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, damur, Ref nr. 5741, doublé, quartz, plexiglas, läderband, ca 1995.
OMEGA, Constellation, Cal ETA 976.001, Serie nr. 53310521, Ref nr. BA 795.1080.1, PIC 1170.xx.00, damur, 22 mm, 18K guld, quartz, safirglas, OBS: urverk ej signerat, integrerad länk, viklås, Ref nr. 6104/465, ca 1992.
Klockor Chopard
L-U. CHOPARD, damur, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, diamantkrans, (navett- och briljantslipade, ca TW/VVS, ca 1,20 ctv), integrerad länk, längd 174-179 mm, totalvikt 37,8 g, ca 1965, servad jan 2005.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, Ref nr. 8057901, Serie nr. 11152622, damur, 18K guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter, integrerat läderband, viklås 18K guld, cert, juni 1993, box (ej komplett).
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, "les historiques", kronograf, Ref nr. 678.2147.68R, Serie nr. A539, herrur, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, 24h-visning, läderband, originalspänne i doublé, ca 1988, box, ytterkartong.
Klockor Corum
CORUM, Romulus, Ref nr. 30 101 56, serie nr. 450785, damur, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, ca 1995.
Klockor Bordsur
SCHMID SCHLENKER JR, Germany, bordspendyl, 26 x 15 cm, Cal 2/25, vitmetall / mosaik, mekanisk, 8-dagarsverk, skadad urtavla, ca 1965, nyckel.
OPTIMA, fickur, 51 mm, savonett, 14K guld, ankargång, gravyr, cert, augusti 1930, etui.
IWC, herrur, Cal 423, Serie nr. 2054776, Ref nr. 2570, Boett nr. 2083782, 18K guld, manuell, safirglas, bucklor, integrerad originallänk 18K guld, längd 193-198 mm, totalvikt 93,9 gram, ca 1972.