Avslutad | Klockor – Lördag 5 april 2008
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69178, Serie nr. X187647, damur, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570 F, cert, juni 1992, box.
TISSOT, fickur, 50 mm, Cal 43, Serie nr. 830017, Boett nr. 476754, silver, ankarur, skadad urtavla, ca 1930.
OMEGA, fickur, 51 mm, "rödtolva", Serie nr. 4588810, Boett nr. 5386982, silver, ankarur, ca 1913.
OMEGA, De Ville, Cal 620, Serie nr. 21739087, Ref nr. BA 111.023, herrur, 25 x 25 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne doublé, ca 1964.
Klockor Piaget
PIAGET, herrur, 31 mm, Cal Peseux 320, nr. 10818, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, läderband, ca 1964.
Klockor Bordsur
SCHMID, bordsur, gulmetall/glas, mekanisk, 8-dagars, hel och halvtimmesslag, ca 1970.
IWC, Aquatimer, Cal 30110, Serie nr. 2863869, Ref nr. IW354807, Boett nr. 3032998, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne, cert, december 2005, box, ytterkartong.
Klockor Väggur
CARL ANTON VON SCHNEIDAU, (1751-1817), Stockholm, No 10, fickursverk spindelur, skadad urtavla går ej, ca 1775, eftermonterat i väggurfodral, 27 x 11 cm, bronsförgylld mässing, signerat Clas Broberg, 1900.
OMEGA, Constellation, Cal ETA 976.001, Serie nr. 53310521, Ref nr. BA 795.1080.1, PIC 1170.xx.00, damur, 22 mm, 18K guld, quartz, safirglas, OBS: urverk ej signerat, integrerad länk, viklås, Ref nr. 6104/465, ca 1992.
Klockor Alpina
ALPINA, herrur, Cal 588, Serie nr. 7527, Boett nr. 161136, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
Klockor Alpina
ALPINA, herrur, Cal ETA 2750, Ref nr. 0259.660, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, krona + axel saknas, defekt, bucklor, ca 1965, metallänk ej original.
CERTINA, Waterking, Cal 25-36, Ref nr. 5101.064, Boett nr. 4957479, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
CERTINA, herrur, Ref nr. 115.9299.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, läderband, ca 1980.