Avslutad | Moderna – Lördag 19 april 2008
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 droppslipade diamanter och 2 princesslipade diamanter (1 skadad), ca 2,60 ctv ca TW-W/VS, vikt 5,8 g, stift/clips, stämplade Engelbert 1976.
KEDJA/HÄNGE, lackerad brons, längd 70 cm, "Starfighter, BJÖRN WECKSTRÖM, LAPPONIA, 1960-70-tal.
ENSTENSRING, 14K guld med briljant 0,54 ct, ca H(W)/IF-VVS, vikt 6,4 g, stl 18 1/4 mm.
PÄRLCOLLIER, doserad med 13 odlade, svarta Tahitipärlor ca 10,5-13,7 mm, lås vitmetall med strass, längd 44 cm.
RING, 18K guld, smaragd ca 16 ct (cabochonslipad), inneslutningar som når ytan, Wiwen Nilsson 1947, stl 18 mm, vikt 14 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca F(TW)/VVS, stl 16, vikt 2,8 g, "Spectra".
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,31 ct, ca G-H (TW-W)/SI, (2 klor bristfälliga), stl 17,5, vikt 4,6 g, Stockholm 1988.
RING, 18K vitguld, baguettslipad diamant ca 0,48 ct, 84 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 8,5 g.