Avslutad | Moderna – Lördag 19 april 2008
ALLIANSRING, 18K guld med 6 prinsesslipade diamanter 0,42 ctv ca F-G(TW)/VVS-VS, en sten med nagg, 5,5 g, stl 17 1/2 mm.
ENSTENSRING, 18K guld med prinsesslipad diamant 0,19 ct ca G(TW)/SI, vikt 3,9 g, stl 16 1/2 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld med prinsesslipad diamant 0,20 ct ca F-G(TW)/P, inneslutning som når upp till ytan, vikt 3,7 g, stl 17 1/2 mm.
ENSTENSRING, 18K guld med prinsesslipad diamant 0,07 ct ca F-G(TW)/VS, vikt 4,3 g, stl 18 mm.
ENSTENSRING, 18K guld med briljant 0,05 ct, ca F-G(TW)/SI, nagg, vikt 1,8 g, stl 17 3/4 mm.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Ref nr. 226, Cal 7001, Boett nr. 01209, design Torun Bülow, damur, stål, manuell, plexiglas, integrerad armlänk, ca 1980.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 prinsesslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca G(TW)/P, stift.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,29 ct enligt gravyr ca E(River)-F(TW)/VVS, stl 15 3/4 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade safirer ca 1,00 ctv, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv ca G(TW)/VS, stl 18 1/4 mm, vikt 11,4 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, platina, briljant 1,04 ct, ca I-J(TCr-Cr)/VS2, stl 18,5, vikt 7,5 g, engelska stämplar.