Avslutad | Moderna – Lördag 19 april 2008
BJÖRN WECKSTRÖM, Ring, 18K guld/platina, 2 briljanter ca 0,25 ctv ca G(TW)/VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
BROSCH, 18K guld med 3 briljanter ca 0,20 ctv ca F-G(TW)/VS, vikt 11,8 g, längd 4 cm.
RING, 18K vitguld med hjärtslipad diamant 0,70 ct ca E(River)/VS 1, samt 6 briljanter ca 0,15 ctv, vikt 3,2 g, stl 16 mm.
Glas Vaser
GLASVASER, 2st, klargals, oval, med etsning av kvinnofigur resp klarglas/röd, höjd ca 12,5 cm.
RING DUO, 18K vitguld, 40 pavéinfattade briljanter ca 0,40 ctv, ca G(TW)/VVS, Engelbert, stl 17+ mm, vikt 11,6 g tillsammans, tillv år 2000 (nyskick), originaletui.
RING, 18K vitguld med blå och rosa safirer samt 8 briljanter ca 0,40 ctv, vikt 8 g, stl 17 mm.
RING, 18K vitguld med rosa safirer och 2 briljanter ca 0,26 ctv H(W)/P, en briljant skadad, vikt 4,8 g, stl 17 mm. Mittstenen med nagg och slitna fasettkanter.