Avslutad | Moderna – Lördag 19 april 2008
HÄNGE, 18K guld, kors med 44 briljanter 2,03 ct, ca F-G(TW)/VVS, vikt 15,4 g, 4 x 2,5 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 8 briljanter ca 1,00 ctv ca G(TW)/VS-SI, samt 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 4 g, längd 5,5 cm, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld med briljanter ca 0,32 ctv TW(G)/VS-P, PÅHÄNGEN TILL ÖRHÄNGEN, 14K vitguld med 10 briljanter ca 0,90 ctv samt 2 triangulärt trappslipade diamanter ca 1,00 ctv, nagg och små skador, ca TW-W(G-H), vikt 8,5 g, längd 6 cm.
PÄRLCOLLIER, ca 11,5 x 10,5 mm odlade sötvattenspärlor, längd 45,5 cm, lås i vit metall.
SMYCKESSET, collier, ring, örhängen, sterlingsilver och blå kalcedon. Örhängena är Stigbert för Engelbert
HÄNGE, 18K vitguld, odlad Tahitipärla 12,2 mm, 6 bagettslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca H(W)/P, vikt 4,3 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, platina med smaragd 5,21 ct samt baguettslipade diamanter 1,99 ctv, ca F-G(TW)/VS, mittsten lös, vikt 10,4 g, stl 15 3/4 mm.
HÄNGE, 14K vitguld med smaragd och 28 st briljanter ca 0,50 ctv F-G(TW)/VS-SI, vikt 1,5 g, längd 0,9 cm.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K vitguld med baguettslipade rubiner och 12 briljanter ca 0,24 ctv vikt 4,8 g, stl 16 3/4 mm.
COLLIER, 18K vitguld med tahiti och south sea pärla med briljanter ca 1,50 ctv ca H-J(W-Cr)/SI-P, vikt 23,6 g, längd 41 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,10ct ca H(W)/VS, stl 17 1/2 mm, vikt 3,0 g.