Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2008
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 safirer, 70 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stift, vikt 9,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,57 ctv, ca G(TW)/VVS-VS, stl 16 3/4 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,78 ctv, ca G(TW)/VVS-VS, stl 16 3/4 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,61 ct, ca G(TW)/IF(enligt gravyr), 4 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/IF(enligt gravyr), stl 16 3/4+ mm, vikt 4,6 g.
SMYCKESET i silver med tigeröga, från ca 1960-talet, halsband (längd 48 cm), ring (stl 17 1/4 mm), brosch samt örhängen (skruvmekanism), etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,90 ct, ca I(TCr)/P3, stl 17 1/4 mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 2 peridoter ca 3,70 ctv, 2 briljanter ca 0,16 ctv, grå/grön South Sea pärla ca 10,7 mm, vikt 4,9 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,45 ctv, ca H(W)/VS (1 litet nagg), stl 17 1/4 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,50 ct, ca G(TW)/VS, stl 17 1/4 mm, vikt 1,7 g.
STOP, silver, på 3 kulfötter, infattat med svenskt mynt ( Gustav V ), vikt 779 g, höjd 18 cm, GAB 1920.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med odlade pärlor och vita stenar, vikt 3 g, skruvmekanism, etui.
ÖRHÄNGEN, låghaltigt guld med droppslipade citriner, längd 2,7 cm, skruvmekanism, etui.