Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2008
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 1,20 ctv ca G-H(TW-W)/SI-P, stl 15 3/4 mm vikt 4,8 g, en sten med nagg.
RING, silver i ringskena/platina, briljant ca 0,52 ct ca G(TW)/SI, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 16 3/4 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 13 rubiner ca 1,15 ctv, 50 briljanter ca 0,32 ctv, ca H(W)/SI, stl 17 1/4 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, 14 safirer ca 1,10 ctv, 50 briljanter ca 0,32 ctv, ca H(W)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
12 GAFFLAR, silver,modell Olga, längd 14,2 cm, CG Hallberg 1939 (gravyr borttagen).
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,72 ctv, ca H(W)/VS, tillverkad av Örns juvelatelje´ i Göteborg 1975, stl 17 1/4 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, 15 prinsess- och 24 bagettslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI, stl 17 1/4 mm, vikt 8,8 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 14K guld med 3 onyxskivor (en spricka) + 2 små pärlor (1 saknas), lödning, buckla, vikt 19,3 g, troligen östeuropeiskt, öppningsbart, ca 1890.
11 FÖREMÅL, 4 silverbroscher, 1 i vitmetall, mynt, kedja, silverknapp (nyckelpiga), 2 skedar (senap och salt), collier/hänge i förgyllt silver, blått etui.
SIGILLRING, 18K guld, karneol med sigill, gjord i Sverige troligen sent 1800-tal, stl 20 mm, vikt 12,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca F(TW)/ VS, stl 17 3/4 mm, vikt 8,3 g, gravyr.