Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2008
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, hänge i form av ett hjärta med blå topas och 3 vita stenar, längd 42 cm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 2 rubiner, briljant ca 0,06 ct ca H(W)/SI, stl 16 3/4 mm, vikt 1,6 g
RING, 14K guld/silver, guld, svart emalj, rosenslipad bergkristall, skador på stenarna, vikt 11,8 g, etui.
RING, 18K vitguld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca G-H(TW-W)/SI-P, stl 17 1/4 mm, vikt 8 g.
RING, 18K guld, 75 åttkantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW(G)/SI, 4 skadade stenar, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
LJUSSTAKAR ett par, silver, rokokostil, höjd 18 cm, vikt 770 g, fyllda i botten, ca 1940-tal, svensk importstämpel.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, bitvis rodierad, 2 åttkantslipade diamanter tot ca 0,02 ct, vikt 1,9 g, stift.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, 7 mm odlade pärlor, silverlås med strass och odlad halvpärla, längd 42 cm.