Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2008
ENSTENSRING, platina, briljant ca 0,38 ct, ca G(TW)/SI, stl 17 1/4 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld/vitguld med 6 briljanter ca 0,40 ctv G(TW)/VS, vikt 8,1 g, stl 16 mm. Stockholm 1963.
SET, collier, armband, örhängen, 18K guld, 56 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, längd 40,5/20 cm, total vikt 43,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 182 briljanter ca 5,00 ctv, ca G(TW)/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 14,7 g
MATBESTICK, förgyllt silver, kniv, gaffel och sked i originaletui, gjorda i Stockholm 1834 av Anders Lundqvist, gravyr.
MATSILVER, Haga, 54 delar (18 knivar, 18 gafflar och 18 skedar, bordsstorlek) ca 1950.
MATSILVER, 36 delar; 12 bordsknivar (blad i rostfritt stål), 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, modell Vasa, GAB 1920-tal och 1930-tal, 3 lindor.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade grå sötvattenspärlor (färgade) ca 14 x 10 mm, 18K vitguld (19 g) med 156 briljanter ca 3,20 ctv, ca G(TW)/VS, längd 46 cm.
COLLIER, 18K vitguld, 2 barocka sötvattenspärlor, 12 briljanter ca 0,25 ctv, ca G(TW)/VS, längd 41 cm.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad rubin ca 1,35 ct, 21 briljanter ca 0,29 ctv, ca G-H(TW-W)/VS, längd 40 cm, vikt 6,1 g.