Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2008
HÄNGE, 14K vitguld, färgad blå droppslipad diamant ca 0,34 ct, P1, samt 4 briljanter ca 0,46 ctv, ca M(Cape)/SI-P1, vikt 1,1 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 1,30 ct, 40 åttkantslipade diamanter, 6 trapetsslipade diamanter och 2 briljantslipade diamanter ca 0,68 ct totalt, ca G-J(TW-Cr)/SI-P1, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
RING, 14K vitguld, 6 åttkant- och 1 briljantslipad diamant ca 0,08 ctv, ca G(TW)/VS, stl 18 1/4 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN samt HÄNGE, förgyllt silver, granater, en sten trasig, nagg på vissa stenar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade diamanter ca 3,04 ctv ca G(TW)/P2, 2 briljanter ca 0,14 ctv ca G(TW)/VS, stift, vikt 2,7 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 23K guld, grå stjärnsafir ca 2,5 ct, stl 15, vikt 5,5 g, gravyr, svensk tillverkning.
RING, 18K guld, rodierat, ovalslipad diamant ca 1,06 ct, ca G(TW) /P1-P2, och 6 briljanter ca 0,34 ctv, ca H-I(W-TCr)/SI (en Piqué och en liten skada) stl 15 3/4 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,55 ctv ca J(Cr)- L(TCa)/VS-SI, stl 17 1/2 mm, vikt 6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,10 ct ca N(Cape)/P2, stl 17 1/4 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, baguette- samt navetteslipade diamanter ca 2,50 ctv ca G(TW)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5 g.