Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2008
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca H(W)/SI, stift.
ARMRING, 18K vitguld, briljanter samt trapetsslipade diamanter totalt ca 1,80 ctv ca /P, nagg, vikt 15,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljant ca 1,40 ct ca G(TW)/P2 (inneslutningar som når ytan), 12 briljanter ca 0,67ctv ca G(TW)/P, stl 17 1/4 mm, 5,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,53 ct ca G(TW)/VS, 8 briljanter ca 0,32ctv ca G(TW)/SI-P, stl 17 1/4 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,53 ct G(TW)/VS enl gravyr, 4 briljanter ca 0,22 ctv stl 15 1/4 mm, vikt 3,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, gula och orange safirer ca 8,80 ctv, 2 safirer skadade, briljanter ca 0,32 ctv ca TW(G)/VS, avtagbar smyckedel,18K vitguld, i form av ett kors, briljanter ca 0,60 ctv ca TW(G)/VS, total vikt 54,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljanter ca 6,20 ctv ca G(TW)/VS, (några stenar gula), 2 glas, vikt 26,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, ca 354 briljanter ca 10 ctv ca H(W)-K(TCape)/P2-P3, vikt 48,7 g.
COLLIER, 18K rodierat guld, 182 briljanter ca 7,10 ctv, G(TW)-I(TCr)/VS, halvstelt, vikt 81,6 g.
RING, 14K guld, 14 prinsesslipade diamanter ca 1,45 ctv ca TW(G)VS, några diamanter med mindre skador, stl 15,75 mm, vikt 4,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,40-7,00 mm, lås 18K vitguld med odlade pärla.