Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2008
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant ca 0,46 ct, ca F(TW)/P 1, vikt 3,2 g, stl 17 mm +, mindre god slipning.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 5 briljanter 0,25 ctv, ca F-H(TW-W)/VS-SI, vikt 2,6 g, stl 17 mm..
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 6 briljanter ca 0,28 ctv, ca F-G(TW)/P, vikt 0,9 g, stift.
ENSTENSRING, 18K guld med ca briljant 0,13 ct, ca F-G(TW)/SI, vikt 2,2 g, stl 17 mm.
MANSCHETTKNAPPAR och SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 par, röd emalj, total vikt 10,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld med briljant 0,12 ct, ca F-G(TW)/P, vikt 3,3 g, stl 17 1/2 mm.
ENSTENSRING, 18K guld med briljant 0,08 ct, ca F-G(TW)/P, vikt 3 g, stl 17 1/2 mm.
DOSA, silver, nielloarbete, orientaliskt motiv, 10 x 5,8 cm, vikt 113,5 g, invändig förgyllning, trasig i hörn, lagning, slitage.
ANTIK SIGILLRING i 18K guld med karneol och initialer "EN", från 1831, stl 21 1/4 mm, vikt 9 g.
RING, 18K guld med 2 rubiner och en briljant ca 0,05 ct, ca G(TW)/VS, stl 17 1/4 mm, vikt 4,3 g.