Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2007
KEDJA/HÄNGE, platina, safir 1,15 ct, 17 briljanter 0,13 ctv, ca W-TCr/VS-SI, ärtlänkskedja 45,5 cm, vikt totalt 9,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6-6,5 mm, lås i 14K vitguld med odlad färgad svart pärla, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, ljusgrå odlade pärlor ca 7-7,9 mm, ej helt runda, lås 14K vitguld, längd 87 cm.
ALLIANSRING, 18K guld med 7 briljanter 0,21ctv enl gravyr ca TW/VS, stl 15 1/2, vikt 3,1 g, gravyr, Schalin.
PÄRLCOLLIER, odlade tahiti pärlor,ca 8,4-10,7 mm, barocka, lås 14K guld, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, ljusgrå odlade pärlor ca 6,8-7,3 mm, ej helt runda, lås i 14K vitguld, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,8 mm, ej helt runda, lås i 14K vitguld, längd 42,5 cm.
2 FAT, silver(830), rokokostil, diameter 28 cm, mono- gram på brättets insida, total vikt 1021 g.
CIGARRLÅDA, silver(835), med träinsats (trasig), mono- gram, papperbotten, total vikt 630 g.
POKALER, 2 ST, EN trasig, silver(830), höjd ca 36 cm, monogram på fot, gipsfylld fot, 2 mindre bucklor och lite slitage på den hela pokalen.
SKÅL, silver(830), diameter 32 cm, vikt 823 g, monogram på brättets insida, skålen är skev.
MJÖLKKANNA, silver med invändig förgyllning, rokokostil, höjd 9,5 cm, vikt 202 g, troligen Danmark 1955.
KAM OCH BORSTE, silver, kam David Ander- sen Norge, borste med fågel- och blommotiv, gravyr på borsten.
LJUSSTAKAR, ett par, silver(835), trearmade, höjd 25 cm, total vikt ca 1540 g, en ljusmanschett lös, och en sned.
UPPLÄGGNINGSBESTICK för FISK, 2 st, silver (handtagen) och stål, handtag i horn, graverat knivskaft, engelska stämplar, orginaletui.
MATSILVER, 120 delar; 12 bordsgafflar+12 matgafflar+12 smörgåsgafflar, 11 bordsknivar+13 matknivar( 1 skadad) ( 3 med monogram)+12 smörgåsknivar (knivblad i rostfritt stål), 12 bordsskedar+ 23 dessertskedar (några med monogram), 13 udda uppläggningsbestick (3 med monogram, Norska , några TH Marthinsen.
ALLIANSRING, 18K guld med 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,9 g, stl 16 1/2