161 - 180 av 606
1...8910...31 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2007

Klubbad för

KEDJA/HÄNGE, platina, safir 1,15 ct, 17 briljanter 0,13 ctv, ca W-TCr/VS-SI, ärtlänkskedja 45,5 cm, vikt totalt 9,6 g.

Utrop: 6 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6-6,5 mm, lås i 14K vitguld med odlad färgad svart pärla, längd 45 cm.

Utrop: 2 300 kr

PÄRLCOLLIER, ljusgrå odlade pärlor ca 7-7,9 mm, ej helt runda, lås 14K vitguld, längd 87 cm.

Utrop: 2 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld med 7 briljanter 0,21ctv enl gravyr ca TW/VS, stl 15 1/2, vikt 3,1 g, gravyr, Schalin.

Utrop: 2 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade tahiti pärlor,ca 8,4-10,7 mm, barocka, lås 14K guld, längd 45 cm.

Utrop: 8 000 kr

PÄRLCOLLIER, ljusgrå odlade pärlor ca 6,8-7,3 mm, ej helt runda, lås i 14K vitguld, längd 44 cm.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,8 mm, ej helt runda, lås i 14K vitguld, längd 42,5 cm.

Utrop: 2 300 kr

PÄRLCOLLIER, ljusgula odlade pärlor ca 6,5-7 mm, lås i 14K guld, längd 44,5 cm.

Utrop: 1 600 kr

2 FAT, silver(830), rokokostil, diameter 28 cm, mono- gram på brättets insida, total vikt 1021 g.

Utrop: 3 300 kr

CIGARRLÅDA, silver(835), med träinsats (trasig), mono- gram, papperbotten, total vikt 630 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

POKALER, 2 ST, EN trasig, silver(830), höjd ca 36 cm, monogram på fot, gipsfylld fot, 2 mindre bucklor och lite slitage på den hela pokalen.

Utrop: 3 800 kr

SKÅL, silver(830), diameter 32 cm, vikt 823 g, monogram på brättets insida, skålen är skev.

3 200 kr

Utrop: 3 200 kr

MJÖLKKANNA, silver med invändig förgyllning, rokokostil, höjd 9,5 cm, vikt 202 g, troligen Danmark 1955.

850 kr

Utrop: 900 kr

KAM OCH BORSTE, silver, kam David Ander- sen Norge, borste med fågel- och blommotiv, gravyr på borsten.

325 kr

Utrop: 350 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver(835), trearmade, höjd 25 cm, total vikt ca 1540 g, en ljusmanschett lös, och en sned.

Utrop: 8 000 kr

DUBBELKAROTT, nysilver, vikt 1560 g.

700 kr

Utrop: 600 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK för FISK, 2 st, silver (handtagen) och stål, handtag i horn, graverat knivskaft, engelska stämplar, orginaletui.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

MATSILVER, 120 delar; 12 bordsgafflar+12 matgafflar+12 smörgåsgafflar, 11 bordsknivar+13 matknivar( 1 skadad) ( 3 med monogram)+12 smörgåsknivar (knivblad i rostfritt stål), 12 bordsskedar+ 23 dessertskedar (några med monogram), 13 udda uppläggningsbestick (3 med monogram, Norska , några TH Marthinsen.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld med 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,9 g, stl 16 1/2

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, hjärta med 3 briljanter 0,06 ctv, ALTON, vikt 3,9 g. Kedjan venezialänk, längd 42 cm, vikt 4,2 g.

Utrop: 3 200 kr