Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2007
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16,5, vikt 5,4 g, svensktillv.
BÄGARE, 2 st, ryska stämplar, silver med invändig förgyllning, nielloarbete med blommotiv, höjd 6 cm.
ENSTENSRING, 23/18K guld med mediumslipad diamant ca 0,18 ct, vikt 8 g, stl 16 1/2
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 3,5 - 7,5 mm, lås i silver med pärla, längd 53 cm, säkerhetskedja.
RING, 18K guld med bruna rosenslipade diamanter, mittstenen trasig, 6,3 g, stl ca 20 1/4
ENSTENSRING, 14K guld med mediumsliapd diamant ca 0,60 ct River/VS, nagg, vikt 5,7 g, stl 20
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld med pärlor, vikt 1,7 g, orginaletui, svensktillverkade 1910
Smycken Safirring
SAFIRRING, platina ( 900 ) med ovalslipad safir 3,05 ct samt briljanter och baguetter 0,50 ctv, vikt 11,5 g, stl 17
Smycken Safirring
SAFIRRING, platina ( 900 ) med ovalslipad safir 2,22 ct briljanter och baguetter 0,80 ctv, vikt 9,8 g, stl 16
Smycken Rubinring
RUBINRING, platina ( 900 ) med rubin 6,05 ct samt 44 briljanter 3,07 ctv ca TW- W/P, vikt 14,4 g, stl 16 1/4